قانون 20-80

Rate this post

دوست خوبم سلام
خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم . در این دنیا قوانین فراوانی وجود دارد که هریک از این قوانین می توانند زندگی ما و سرنوشت ما را تغییر دهند البته در صورتی که ما بصورت آگاهانه از این قوانین استفاده کنیم می توانیم خیلی بهتر و سریع تر نتیجه لازم را بگیریم. یکی از قوانینی که برای من جالب بود و به نظرم خیلی هم کاربردی هست، قانون 20-80 است.
این قانون که قانون پارتو هم گفته می شود چون آقای ویلفردو پارتو ایتالیایی آن را کشف کرد. موقعه ای که پارتو توی مزرعه خونه اش داشته توی باغچه کار می کرده متوجه شده 80 درصد نخود فرنگی که توی باغچه سبز شدند تنها 20 درصد از دانه هایی که کاشته بود. رشد کردند و مابقی که حدود 80 درصد می باشد بی حاصل ماندند.

همین یک اتفاق کوچک و به ظاهر کم اهمیت که شاید تا آن زمان و همچنین در حال حاضر برای خیلی از ما پیش آمده ولی به آن توجهی نکردیم، باعث شد پارتو به این بیشتر فکر کند. یادمان باشد قانون این جهان بسیار ساده پیش می آیند مثل قانون جاذبه زمین که آقای نیوتن از افتادن سیب به آن رسید و آن را کشف کرد. بخاطر همین است که خداوند در قرآن کریم می فرماید به جهان اطراف خودتان نگاه کنید و در آن نشانه هایی وجود دارد که در ادامه می گوید البته برای کسانی که فکر می کنند و می اندیشند. بهرحال پارتو این قانون را به اقتصاد برد و مورد آزمایش قرار داد که نتایج مشابهی بدست آورد در حال حاضر این قانون در تمام علوم جهان تقریباً جواب می دهد و می توان ثابت کرد.

پارتو قانون 20-80 را در کارخانجات های ملی و بین الملی برد و مشخص کرد که 80درصد از تولیدات یک کارخانه تنها توسط 20 درصد از کارکنان صورت می گیرد و همچنین 80 درصد محصول تنها از 20 درصد ورودهای آن کارخانه می باشد. همچنین در فروشگاه ها 80درصد درآمد آنها از 20درصد از مشتریان می باشد و 80 درصد فروش آنها تنها از 20درصد از اقلام موجود است.و…

این قانون را می توان در زندگی شخصی خودمان هم بکار ببریم و نتایجش مشابه بالا خواهد بود یعنی اگر کمدلباس هایمان را باز کنیم می بینیم که 80درصد از لباس هایی که در یک ماه آنها را پوشیدیم تنها 20درصد از لباس های موجود در کمد است.ما 80درصد از وقت مان را صرف 20 درصد از دوستانمان می کنیم و به آنها زنگ می زنیم یا ملاقات می کنیم . همچنین 80درصد از وقت روزانه مان صرف تنها 20درصد از کارهایی است که قرار بود انجام بدهیم .و…
در یک شهر 80 درصد ترافیک تنها در 20 درصد از خیابان های آن شهر می باشد یعنی 20 درصد از خیابان های یک شهر 80 درصد ترافیک را شامل می شود و 80 درصد بقیه خیابان ها تنها 20 درصد از ترافیک را شامل می شود . همچنین 20 درصد از ساعت شبانه روزی 80 درصد از ترافیک را به خود اختصاص می دهد و 80 درصد از شبانه روز تنها 20 درصد از ترافیک اختصاص دارد.
شما به راحتی می توانید این قانون را در زندگی شخصی تان و یا در شغل تان و در شهرتان آزمایش کنید و جالب است که بدانید تقریباً نتایج مشاهبی خواهید یافت. خیلی از افراد دنیا این قانون را نمی شناسند و نمی دانند که چطور کار می کند. ولی حالا که ما می دانیم قانون 20- 80 وجود دارد و تقریباً در همه ی زمینه ها این قانون صدق می کند، به راحتی می توانیم برای زندگی خودمان برنامه ریزی کنیم.

اگر ما این اطلاعات را داشته باشیم با آگاهی می توانیم زمان خودمان را مدیریت کنیم . همچنین کارهایمان را می توانیم برنامه ریزی کنیم که ناآگاهانه در تله 20-80 قرار نگیریم و کارهایی که با اهمیت هستند را در اولویت قرار بدهیم و سایر کارها که از نظر اهمیت در رتبه های بعدی قرار دارند را در زمان دیگری انجام دهیم.

بنابراین می توانیم کارهایی که در چند روز گذشته انجام داده ایم بنویسیم و مشخص خواهد شد که این قانون در زندگی روزانه ما وجود دارد پس ما باید با آگاهی انتخاب کنیم که چه کاری را اول شروع کنیم و ادامه بدهیم

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *