توکل به خدا

3.7/5 - (6 امتیاز)

دوست عزیز سلام

امروز می خواهم درباره موضوع مهم دیگری که در زندگی ما بسیار تأثیرگذار است با شما به اشتراک بگذارم. بله دوست خوبم “توکل” به خداوند است. ما چطوری و در کجا به خداوند توکل کنیم. هر چند این موضوع بسیار گسترده است و با نوشتن یک متن کوتاه قابل توضیح نیست ولی بهر حال دوست داشتم که این مطالب را با شما به اشتراک بگذارم و انشاءالله در فرصت های بعدی مطالب و اطلاعات بیشتری را در همین سایت قرار دهم.
همانطور که می دانیم روح ما یا وجود درونی ما تکه ای از خداست و خدا قوانینی دقیق در این دنیا وضع کرده.این قوانین غیرقابل تغییر هستند. خداوند در قرآن کریم هم می فرماید که در سنت الهی هیچ گونه تبدیلی وجود ندارد.
توکل یعنی فقط با خدا هستید و به او وابسته اید و نه به غیر خدا ، توکل یعنی همه چیز را خدا ببینیم و خداوند را در همه چیز درک کنیم.
در هر لحظه شکرگذار خداوند باشیم ،
نتیجه کار ها رو به خدا می سپاریم ،
وکیلی دقیق و قوی و هر لحظه آماده،را خدا در نظر بگیریم که همیشه آماده کمک و یاری رساندن به ما می باشد. باید خدا رو باور کنید خدا رو هر طور باور کنید اونطور تجربه خواهید کرد ،
در لحظات سخت وقتی احساستون رو خوب نگه میدارید یعنی شما در هماهنگی با خداوند هستید و کارها را به خدا بسپارید تا خداوند حلش کند. اگر می خواهید درباره توکل مطالب بهتر و بیشتری را هم دریافت کنید به قرآن کریم مراجعه کنید. اگر هم نمی خواهید کل قرآن را مطالعه کنید یک سرچ ساده در اینترنت که آیات مربوط به توکل را برای شما به نمایش خواهد گذاشت ولی تاکیده بنده بر این است که تا حد امکان آیات را در قرآن بیابید تا با آیات قبل و بعد از آن هم ببینید و بیشتر آن را درک نمایید. پس حتما آیات توکل رو بخونید
وقتی به خدا توکل می کنید تمام ترس های شما از بین میره و آرامش در وجود شما ایجاد میشه ، بنظرم برای شما معجزه رخ می دهد، درهایی برای شما باز میشه که تا حالا فکرش را هم نمی کردید یا اصلاً فقط آرزوی آن را داشتید، پس خدا مثل کوه پشت همه ماست، در سختی ها دست هامون رو میگیره فقط باید به او ایمان داشته باشیم و تمام امور را به او بسپاریم که همه عزت ها مال خداست.
خدا انسان رو خلیفه خود در زمین قرار داده یعنی علاوه بر اینکه ما اشرف مخلوقات هستیم جانشین خدا روی زمین هم هستیم و این موهبتی است که خداوند به بشر و انسان داشته، آیا از این بیشتر می خواهیم که خداوند همه چیز را در اختیار ما قرار داده و آنها را مسخر ما کرده است پس اگر بخواهیم در دنیا و آخرت شاد باشیم باید تسلیم خدا باشیم.به خدا من قبلاً خداوند را فقط از کتاب های درسی و روضه ها شناخته بودم ولی حالا خداوند را در همه اجزای این دنیا می بینم و من با توکل به خدا و  عمل به قوانین او تونستم در خیلی از کارها و زندگیم موفق بشم
فقط کافیه خدا رو بخوانید خدا خیلی مشتاقه که با ما باشه و به ما کمک کنه فقط باید از او بخواهیم.
“و للّه غیب السموات و الارض و الیه یرجع الامر کله فاعبده و توکل علیه و ما ربّک بغافل عما تعلمون‏”(سوره هود/۱۲۳).
“غیب آسمان‏ها و زمین همه،مال خدا است و همهء امور به او برمی‏گردد پس‏ او را پرستش کن و بر او توکل داشته باش و پروردگارت از اعمال شما غافل نیست‏”
همچنین در جای دیگر خداوند می فرماید:
-“فان تولوا فقل حسبی اللّه لا اله الاّ هو علیه توکلت و هو رب العرش‏ العظیم‏”(توبه/۱۲۹)”اینان اگر از تو اعراض کردند پس بگو که تنها خداوند در کفایت امور من کافی است و جز او موجودی نیست و بر او توکل کردم و او آفرینندهء عرش‏ عظیم می‏باشد”
“من یتوکل علی اللّه‏ فهو حسبه انّ الله بالغ امره‏”(طلاق/۳
کسیکه بر خداوند توکل کند او در برآوردن نیازمندی‏های‏ بندگانش کافی است،خداوند امر بندگان را بسامان می‏رساند.
و در آیه دیگر نیز می‏فرماید
“الیس اللّه بکاف عبده‏”زمر/۳۵”

آیا خداوند کافی به بندگانش نیست؟خداوند در این آیه مساله توکل بخدا را یک امر طبیعی و وجدانی‏ قلمداد می‏ کند و به وجدانهای بیدار احاله می‏نماید و بصورت سئوال آنرا مطرح می‏ سازد و پاسخ این سئوال را خداوند چنین می‏دهد:
“و کفی باللّه ولّیا و کفی باللّه نصیرا” “سوره‏ نساء/۱۲۲””

خداوند از حیث ولایت و کمک و یاری بر بندگان کفایت می‏کند”یعنی اگر باو توکل کنند خدا یار و کمک آنها در امر حوائج آنان خواهد بود و چه وکیل خوبی‏ است؟
“و کفی بربّک و کیلا” (اسراء/۶۵)”

پروردگارت در وکیل بودن کافی است‏”.
همه افراد موفق در این دنیا به یک انرژی و یک وجود لایتنهی اعتقاد و توکل داشتند که توانستند به موفقیت برسند و حتی پیامبران و صالحین نیز از این توکل استفاده کردند و کارهای بزرگی انجام دادند مثل حضرت ابراهیم به خدا توکل کرده بود و احساسش خوب بود که آتش براش گلستان شد و …

با توکل به خداوند شاد و پیروز باشید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *