حج

Rate this post

دوست عزیز سلام، امیدوارم حالتون عالی باشه. یادتون باشه عالی گفتن دروغ به خود نیست.

چند روزی است که هم وطنان عزیز ما برای برگزاری مراسم حج راهی سرزمین مقدس مکه مکرمه و مدینه منوره هستند. دیروز مادرم رو هم راهی آن سرزمین مقدس کردیم. ضمن قبولی طاعات و عبادات و اعمال کلیه حجاج عزیز، خدمت شما عرض کنم حج به معنی آهنگ چیزی کردن، یا قصد چیزی کردن یا بهتر بگویم تصمیم گرفتن به سمت هدفی است. پس حج یعنی قصد خانه خدا کردن و تصمیم گرفتن می باشد.

خداوند نسبت به حج هم تاکید زیادی دارد و نام حج در چندین سوره از سوره های قرآن کریم آمده است. حتی یک سوره کاملی بنام حج در قرآن کریم وجود دارد و این اهمیت حج را به ما می رساند. در سوره حج خداوند با ” يا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ…” شروع می شود یعنی خطاب به همه مردم . خداوند نگفته یا ایها الذین آمنو… یعنی ای کسانی که ایمان آورده اید یا خداوند نگفته یا ایها المومنون … یعنی ای مومنان… نه !! خداوند می فرماید ای مردم پس شامل همه مردم دنیاست.

همچنین تقوا یعنی سلف کنترل یا مراقبت کردن یا بهتر بگویم مراقبه کردن است. همانطور که می دانیم برای انجام تمرکز و رسیدن به خواسته و هدف نیاز به مراقبه کردن می باشد. در علوم انسانی و قوانین موفقیت تاکید زیادی به مراقبه کردن شده است و به نظر می رسد یکی از کارهای مراقبه کردن اعمال حج می باشد یعنی خداوند یکی از اعمالی که باعث نزدیکی به خداوند می شود حج هستش .

دکتر شریعتی هم می گوید: هر یک از انسان ها که قادر هستند و می تواند حداقل یک بار در عمر خودشان در نقش حضرت ابراهیم ظاهر شوند و اعمال و مناسک مربوط به حج را انجام دهند.

بنابراین کعبه و سنگ بهانه است که ره گم نشود. اگر دنبال خداوند هستید، خداوند در وجود همه ما هست.خود خداوند در قران می فرماید “.فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي..” یعنی خداوند از وجود خودش در ما میده است. پس ما وجودی از وجود خداوند هستیم. یا در جای دیگر هم می فرماید: إِذَا سَأَلَک عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ…

یعنی خداوند از رگ گردن به ما نزدیک تر است. ما داریم کجا می رویم . خداوند به پیامبر می فرماید اگر کسی درباره من از تو سوال کردند بگو که من نزدیک هستم و اجابت می کنم هر کس که مرا بخواند. بنابراین خداوند از هر چیز دیگری به ما نزدیکتر می باشد.

کعبه و بت خانه و سنگ بهانه است که ره گم نشود.  امیدوارم در این ایام با مراقبه کردن و با هم سویی با حجاج عزیز بتوانیم خداوند را بهتر بشناسیم و او را بهتر درک کنیم .

شاد، پیروز و موفق باشید

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *