اعتماد به نفس

Rate this post

دوست عزیز سلام امیدوارم حالت عالی، عالی باشه.امروز می خواهم موضوع مهمی را با شما به اشتراک بگذارم، چند روز پیش توی مسافرت بودم و صنحه ای را دیدم و یاد این موضوع یعنی عزت نفس و اعتماد به نفس افتادم شاید تا حالا ما به آن توجه نکرده بودیم. خیلی از افراد به ناخودآگاه دوست دارند قربانی شرایط بشوند، می خواهند احساس گناه رو در افراد دیگر ایجاد کنند و دوست دارند در موردشان قضاوت شتباه بشود.

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند معمولاً از این دسته افراد هستند بگذارید برای شما یک مثال بزنم، فرض کنید که من یه دوستی دارم و به دوستم گفتم فلان کار را برایم انجام بدهد، بعد از چند روز به او می گویم : آن کار را انجام دادی؟ ولی طرف اول چیزی نمیگه و فرض کنید که من ناراحت می شوم و شروع می کنم به حرف زدن که من نگفتم فلان کار برایم خیلی مهمه؟ مگه نگفتم که خیلی واج هستش؟مگه نگفتم که براش خیلی عجله دارم؟ نگفتم حتماً باید انجامش بدهی؟ و کلی داد بی داد می کنم، غر میزنم، اوقات تلخی می کنم. او هم میزاره قشنگ من در موردش قضاوت کنم در موردش درو وری بگم و خوب نارحتش کنم. بعد با چشمانی اشک بار به من میگه خوب حالا همه حرف هایت رو زدی ! داد و بیداد تو کردی ! می خواستم بهت بگم که من آن کار را انجام دادم و بعداً هم با گریه، قهر کنه و بره…

یا اینکه ما کاری نکردیم و هیچ جرمی هم مرتکب نشدیم، می گذاریم پلیس به ما گیر بدهد و بعد که قضاوت اشتباه کرد و حرف هایش را زد و ناراحتی ایجاد کرد بعد به او میگیم آقای پلیس دیدی در مورد من اشتباه کردی؟ من اصلاً آن کا را نکردم ، من اصلاً آنجا نبودم .

چقدر این سناریو برای ما آشنا هستش یعنی دوست داریم دیگران در مورد ما قضاوت اشتباه کنند بعد ما به آنها بگیم که در مورد ما قضاوت اشتبباه کردید و بعداً هم گریه کنیم یا اشک بریزیم و به طرف احساس گناه بدهیم و خودمان را یک جورایی قربانی شرایط کنیم.

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند به طرز عجیبی دوست دارند به این صورت عمل کنند یعنی دوست دارند قربانی باشند. دوست دارند دیگران در مورد آنها قضاوت اشتباه کنند، دوست دارند یک بلایی سرشان بیاید مثلاً بیمار بشوند و روی تخت بیمارستان بیفتند تا دیگران در موردشان بگویند: آخ،آخ چقدر این بنده خدا مریض و چقدر بدبخت و… یا دوست دارند در کاری شکست بخورند و برای دیگران تعریف کنند تا بقیه هم بگویند گناه دارد، بیچاره همه سرمایه اش رو از دست داد و …

در واقع دوست دارند قربانی شرایط باشند. پس از شما می خواهم اگر تا حالا به این موضوع مهم توجه نکرده بودید، بهتر بیشتر دقت کنید و اینقدر اعتماد به نفس خودمان را بالا ببریم که نیاز به ترحم دیگران نداشته باشیم و قضاوت دیگران برای اهمیت چندانی نداشته باشد چه برسد که قضاوت اشتباه در مورد خودمان کنند. بنابراین نه تنها احساس گناه در دیگران ایجاد نکنیم بلکه باید احساس گناه را از آنها دور کنیم .

شاد پیروز و باعزت باشید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *