حافظه مان را تقویت کنیم

Rate this post

دوستان عزیز سلام امیدوارم حالتون خوب، خوب باشه از شما متشکرم بابت وقتی که می گذارید و مطالب سایت را مطالعه می کنید. ما سعی کردیم مطالب کاربردی را در اختیار شما قرار بدهیم . و از شما تقاضا دارم نظرات خودتان را در مورد هر یک از متن های ارائه شده زیر همان فایل برای ما ارسال کنید. تا ما بتوانیم مطابق میل و خواسته شما مطالب مورد نظرتان را به اشتراک بگذاریم.

امروز هم می خواهم نکاتی در مورد حافظه با شما به اشتراک بگذارم و چند تا تکنیک دیگر برای تقویت حافظه به شما آموزش بدهم . حافظه، قابلیت مغز برای دریافت، نگهداری و یادآوری اطلاعاتی که است که به مغز داده می شود، می باشد. اگر در هریک از قسمت ها ( دریافت، نگهداری ، یادآوری) مشکلی وجود داشته باشد یعنی حافظه ما درست کار نمی کند. بنابراین ما باید هم در زمان دریافت اطلاعات دقت داشته باشیم و هم در هنگام نگهداری اطلاعات یعنی بتوانیم اطلاعات را خیلی خوب دسته بندی و رتبه بندی کنیم و آنها را در جای خودش ذخیره نمایم. همچنین هر موقع لازم شد آنها را به یاد بیاوریم و استفاده کنیم .

خیلی از افراد و دانش آموزان یا دانشجویان این نکات را نمی دانند و به همین خاطر اگر چیزی را به یاد نمی آورند سریع می گویند که حافظه ما ضعیف می باشد. در حالی که ما حافظه ضعیف نداریم بلکه ما روش درست استفاده کردن از حافظه را نمی دانیم و باعث می شود که حافظه ما درست عمل نکند. یعنی اگر مطلبی را به خاطر نمی آوریم احتمالاً در مراحل قبلی یعنی مرحله دریافت اطلاعات یا در زمان ذخیره سازی درست عمل نکردیم و اطلاعات را در زمان و مکان مناسب به حافظه نسپردیم و بعد، از حافظه می خواهیم آن اطلاعات را در اختیار ما قرار دهد . قطعاً حافظه با مشکل مواجه می شود.

امروز دو تکنیک ساده ولی مهم و کاربردی به شما آموزش می دهم تا حافظه شما بهتر عمل کند و در آینده هم از آلزایمر جلوگیری خواهد یعنی هر چقدر ما بتوانیم حافظه خودمان را قوی تر کنیم به همان نسبت می توانیم از حافظه خود درست استفاده کنیم و دچار آلزایمر نخواهیم شد.

1- برای یادآوری نکات و مطالبی که نوک زبان ما می باشد و نمی توانیم آنها را به یاد بیاوریم . برای همه ما پیش آمده که یک مطالب یا اطلاعاتی که نوک زبان ما می باشد و می خواهیم آنها را به یاد بیاوریم ولی متأسفانه آنها را بیاد نمی آوریم و به خودمان و دیگران می گوئیم که تازه نوک زبان من بود. یا اینکه بگوئید چقدر حافظه ام ضعیف شده . پیر شدم و از این قبیل کلمات و واژه های منفی. برای یادآوری ابتدا از شما می خواهم دست از گفتن جملات منفی بردارید و به جای گفتن واژه های منفی این تمرین را انجام بدهید تا نتیجه لازم بگیرید و بعد از آن هیچ یک از اعضای بدن خودتان را مقصر نکنید . ضمناً به شما عرض کنم ما در شرایط عادی فراموشی نداریم ولی اگر اطلاعاتی را بخاطر نمی آوریم به این علت است که ما در حال حاضر دسترسی به آن اطلاعات نداریم . اگر موضوعی فراموش شود، پس چرا بعد از مدتی آن را مجدداً بیاد می آوریم . فراموش کردن مطالب در زمانی که قسمتی از مغز ما دچار مشکل می شود بوجود می آید .

بهر حال بهترین راه برای یادآوری مطالبی که نمی توانیم بیاد بیاوریم این است که به آن موضوع و مطلب فکر نکنید و فکر خودتان را به چیز دیگری هدایت کنید. همچنین موقعیت خودتان را تغییر بدهید یعنی اگر نشسته اید و می توانید بلند شوید، بلند شوید و اگر امکان بلند شدن ندارید سعی کنید حالت نشستن خودتان را تغییر بدهید. و سومین کار این است که زاویه دید و نگاهتان را هم عوض کنید یعنی اگر به سمت بالا نگاه می کردید حالا به سمت روبرو یا پایین نگاه کنید و این سه نکته را انجام بدهید احتمالاً بعد از چند دقیقه آن مطلب یا نکته را بخاطر خواهید آورد.

2- تکنیک دوم برای تقویت حافظه و استفاده درست از حافظه، این است که گاهی وقت ها ما چیزی یا شئ را جای قرار می دهیم و زمانی که آن را بخواهیم، یادمان نمی آید که کجا قرار داده ایم. در این مورد هم اگر چیزی را به یاد نمی آوریم سریع سراغ حافظه می رویم و مثل مرحله قبل حافظه را با جملات منفی بمباران می کنیم . پس در این مرحله هم مثل مرحله گذشته و در تمام مراحل زندگی سعی کنیم به خودمان و حافظه مان حرف های منفی نزنیم و دنبال روش های کاربردی و عملی باشیم . برای یادآوری اشیائی که جایی قرار می دهیم و به یاد نمی آوریم باید این تمرین را نجام بدهید . مثلاً روزانه یک شئ کوچک مثل تیغه یا مغزی خودکار و هر چیز دیگری را در جایی قرار بدهیم مثلاً تیغه کوچک و نوک مداد را داخل یک کتاب و صفحه فلان قرار بدهیم و فردا سعی کنیم یادمان باشه که در کدام کتاب و صفحه چند آن را قرار دادیم . اگر این کار را برای دو هفته یعنی 14 روز تمرین کنیم احتمالاً بعد از آن دیگر هر چیزی را که جایی قرار می دهید موقعیت آن را از یاد نخواهید برد.

امیدوارم این دو تکنیک ساده و کاربردی را تمرین کنید و نتیجه بگیرید. از شما سپاسگذارم که برای آموزش خودتان وقت گذاشتید . حافظه قوی و توانمدی داشته باشید .

شاد، پیروز و سربلند باشید .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *