چرا کتاب نمی خوانیم

Rate this post

دوستان عزیز سلام

امروز می خوام یک موضوع متفاوتی را با هم بررسی کنیم و بعضی از نتایج بدست آمده را با شما به اشتراک بگذارم . بله دوستان این موضوع، کتاب خوانی هستش! شاید این اصطلاح هم برای خیلی از ما یک اصطلاح کلیشه ای شده و هر رز گاهی از رسانه ها یا مجلات و شاید در کوچه و خیابان شنده اید و همه از آمار پایین کتاب خوانی در ایران صحبت می کنند. کسی هم شاید تا حالا علت این پایین بودن آمار مطالعه را نگفته ، هر چند افرادی هم در این باره تحقیقاتی انجام دادند و نتایج خوبی هم به دست آوردند ولی خب تا کنون خروجی خوبی نداشته است چون هنوز روی برگه و کاغذ آمار ما نسبت به سایر کشورهای جهان در زمینه کتاب خوانی پایین است. البته نباید به راحتی از افرادا زیادی که در کشور عزیزمان مطالعات فراوانی دارند و همچنین استاتید و معلمان بسیاری در این سرزمین هستند که به دنبال ایجاد انگیزه در بین مردم ایران می باشند تا آنها را نسبت به کتاب آشناتر و مهربان تر کنند.

احتمالاً اگر از شخصی که می گوید آمار کتاب خوانی در ایران پایین است، سوال کنید که علت آن چیست؟ همه تقریباً این را شنیده ایم که می گوید مشکلات اقتصادی یعنی مردم وقت ندارند کتاب بخوانند آنها باید به فکر کار باشند و نان در بیارند و این که دولت کاری کرده مردم باید بدوند دنبال یک تیکه نون و هزار جمله از این نوع که همه آنها عوامل خارجی را عنوان می کنند. خارجی منظورم بیرون از خود فرد . شاید خیلی ها دنبال بهانه های بیرونی هستند و همیشه آن را بیان می کنند تا مقابل ذهن و فکر خودشون پای قضاوت قرار نگیرند.چرا؟ چون اگر واقعاً هریک از ما وقت نداریم کتاب بخوانیم به این دلیل که باید دنبال نان برای خانواده باشیم !! پس این آماری که از حضور ما در شبکه های اجتماعی وجود دارد از چی ناشی شده است. یا اینکه تلویزیون بعد از پخش یک سریال ، یا بعد از یک محدوده زمانی مثل ایام عید نوروز یا ماه مبارک رمضان ، در بین مردم حاضر می شوند و از آنها سوال می کنند که کدام سریال را تماشا کرده اید؟

به راحتی می بینیم که آمار خیلی زیادی از مردم احتمالاً همه سریال ها مربوط به هر سه شبکه را تماشا کردند و حتی بعضی از آنها قسمت هایی را تعریف می کرد و جاهای خوب و بد را براحتی در ذهن خودشان ثبت کردند. بنابراین می بینیم که ما وقت داریم و شاید دلیل کتاب نخواندن ما مسائل و مشکلات اقتصادی نباشد.

پس باید به خودمان برگردیم و ببینیم که علت چی می تونه باشه؟ البته بنده از طرح این سوالات و توضیحاتی که دادم به دنبال دلایل عدم مطالعه کتاب در ایران نیستم و بنده می خواهم به کسانی که دوست دارند کتاب بخوانند ولی فرصت نداشتند و همچنین افرادی که تا حالا به آنها گفته نشده است که کتاب خواندن چه تأثیرات خوبی می تونه در زندگی و یا شغل و حتی آینده خودش و خانواده اش دارد کمک کنم وبه آنها آموزش هایی ارائه کنم که در کمترین زمان بیشترین مطالعه را داشته باشند، البته با درک بالای 70 درصد.

بله دوستان با روش های صحیح مطالعه و تندخوانی همه ما می توانیم آمار کتاب خوانی خودمان را بالا ببریم و نتایج حاصل از کتاب در زندگی خودمان را شاهد باشیم. و به دیگران هم کمک کنیم تا از این نعمت فراوان تستفاده کنند و دنیا را جای خوبی برای خود و دیگران درست کنیم. بنده سعی می کنم در مطالب بعدی در زمینه روش های صحیح مطالعه و تندخوانی بیشتر صحبت کنم و تکنیک هایی را با شما به اشتراک بگذارم .

شاد، پیروز و سربلند باشد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *