روزه در ماه مبارک رمضان

Rate this post

بنام خدا
دوست عزیز ما در ماه مبارک رمضان هستیم و یکی از نشانه ها یا بهتر بگویم مهمترین نشانه این ماه عظیم روزه گرفتن و روزه داری ست به همین منظور چند نکته به نظرم رسید و دوست داشتم که اونها رو با شما به اشتراک بگزارم لذا بنظرم اولین فایده روزه گرفتن بالابردن اعتماد بنفس هست یعنی غلبه بر نفس وقتی میگه کاری انجام بده چیزی بخور حرفی بزن و انسان آگاهانه غلبه میکنه و دربرابر نفس نه میگه،،، یعنی اعمال غریضی که انجام اونها مفید و تاکیدشده رو بصورت آگاهانه انجام ندهیم  این قدرت انسان رو در برابر غریضه های طبیعی افزایش میده و بنظر من انسان تسلط بر نفس رو یاد میگیره و بنابراین کل زندگیش دگرگون میشه،،، چون آگاهانه کارایی رو میکنه که باعث پیشرفت و رشدش میشه

حالا ما میریم سراغ آخرین کتاب آسمانی خداوند و به تعدادی از آیات اون اشاره میکنیم که نظر خدا درباره روزه و روزه داری چیست؟ اولین آیه معروف قرآن کریم آیه ۱۸۳ سوره بقره که خداوند می فرماید اى اهل ایمان ! روزه بر شما مقرّر شده ، همان گونه که بر پیشینیان شما مقرّر شد ، تا پرهیزکار شوید.  دومین آیه مهم قرآن آیه ۱۸۴ سوره بقره و ادامه آیه فوق است که خداوند می فرماید در روزهایى چند (روزه بگیرید) ؛ پس هر که از شما بیمار یا در سفر باشد (به تعداد روزه‏هاى قضا شده) از روزهاى دیگر (را روزه بگیرد) ؛ و بر آنان که روزه گرفتن طاقت‏فرساست ، طعام دادن به یک نیازمند (به جاى هر روز) کفاره آن است . و هر که به خواست خودش افزون بر کفاره واجب ، بر طعام نیازمند بیفزاید ، برایش بهتر است و روزه گرفتن (هر چند دشوار باشد) اگر(فضیلت و ثوابش را) بدانید براى شما بهتر است.

آیه بعدی آیه  ۱۸۵ سوره بقره است که بازهم خداوند می فرماید  ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده برای هدایت بشر و برای راهنمایی و امتیاز حق از باطل ، پس هر که دریابد ماه رمضان را باید آن را روزه بدارد ، و هر که ناخوش یا در سفر باشد ( به شماره آنچه روزه خورده است ) از ماهای دیگر روزه دارد ، که خداوند برای شما حکم را آسان خواسته و تکلیف را مشکل نگرفته ، و خواسته تا اینکه عدد روزه را تکمیل کرده و خدا را به عظمت یاد کنید که شما را هدایت فرمود ، باشد که ( از این نعمت بزرگ ) سپاسگزار شوید .

آیه بعدی ۱۸۷ سوره بقره است که خداوند اون را به اعمال حلال ماه رمضان اختصاص داه و می فرماید برای شما در شبهای ماه رمضان مباشرت با زنان خود حلال شد ، که آنها جامه عفاف شما و شما نیز لباس عفّت آنها هستید. و خدا دانست که شما ( در کار مباشرت زنان به نافرمانی و اطاعت شهوت نفس ) خود را به ورطه گناه می افکنید لذا از حکم حرمت درگذشت و گناه شما را بخشید ، از اکنون ( در شب رمضان ) رواست که با زنهای خود ( به حلال ) مباشرت کنید و از خدا آنچه مقدّر فرموده بخواهید. و بخورید و بیاشامید تا خط سفیدی روز از سیاهی شب در سپیده دم پدیدار گردد ، پس از آن روزه را به پایان برسانید تا اول شب. و با زنان هنگام اعتکاف در مساجد مباشرت نکنید. این احکام ، حدود دین خداست ، زنهار در آن راه مخالفت مپویید! خداوند این گونه آیات خود را برای مردم بیان فرماید ، باشد که پرهیزکار شوند. باتوجه به آیات سوره بقره که بزرگترین سوره قرآن کریم که خود اون سوره به اندازه یک کتاب و قرآن مطلب دارد سپس دوتا آیه دیگر از سایر سوره های قرآن نیز اشاره می کنم و سپس نتیجه گیری و نوشته خودم را اتمام می کنم

ابتدا آیه ۳۵ سوره احزاب که خداوند می فرماید مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان عبادت‏ پیشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شکیبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‏ دهنده و مردان و زنان روزه ‏دار و مردان و زنان پاکدامن و مردان و زنانى که خدا را فراوان یاد مى‏کنند خدا براى [همه] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است.

دومین آیه ۱۱۲ سوره توبه است که خداوند می فرماید (آن مؤمنان) همان توبه ‏کنندگان پرستندگان سپاسگزاران روزه داران رکوع‏ کنندگان سجده ‏کنندگان وادارندگان به کارهاى پسندیده بازدارندگان از کارهاى ناپسند و پاسداران مقررات خدایند و مؤمنان را بشارت ده.

با توجه به آیات فوق و بسیاری از آیات قرآن درباره اهمیت روزه سفارش و نتیجه اون هم کاملا واضح گفته شده است همچنین روزه تنها مختص مسلمانان نیست و روزه میتونه روزه هر چیزی باشه … در ادیان پیشین، روزه چشم، روزه زبان، روزه اندیشه و … انسان را به ترک عادات مربوط به چشم، زبان، اندیشه و … دعوت کرده است… روزه در راستای ترک عادت نقش مهمی ایفا می کند…

بنابراین دراین آیات کاملا مشخص شده که چطور باید روزه گرفت و چه حدودی را باید رعایت کرد. چیزی که باید بهش توجه کرد اینه که روزه گرفتن فقط آب و غذا نخوردن نیست بلکه همانطور که در آیات گفته به یاد خدا باشیم و کارهای نیک انجام بدیم. باید سعی کنیم ایمان و توکل واقعی داشته باشیم، ورودی های ذهنمون رو کنترل کنیم، به افکارمون مسلط باشیم و مثبت اندیش باشیم، باور ها ی مثبتی بسازیم و به مدار بالاتر برسیم. در واقع هدف اصلی اینه که روی خودمون کار کنیم.

علاوه براینکه از لحاظ مذهبی روزه چیز خوب و مفیدی است از لحاظ پزشکی نیز تاکید شده مثلا به سه تا  از نتایج پژوهشگران خارج از کشور ارشاره می کنیم

-دکتر ژان فرموزان در باره فواید روزه داری چنین می گوید:
در آغاز روزه داری، زبان باردار است، عرق بدن زیاد می شود، دهان بو می گیرد، گاه آب بینی را می افتد و همه، علامت شستشوی کامل بدن است. پس از سه، چهار روز، بو برطرف می شود، اسیداُوریک ادرار کاسته می شود و شخص احساس سبکی و خوشی خارق العاده ای می کند و در این حال اعضا هم استراحتی دارند.

دکتر کارل (فیزیولوژیست بزرگ فرانسوی) می گوید:
لزوم روزه داری در تمام ادیان تأکید شده است. در روزه ابتدا گرسنگی و گاهی نوعی تحریک عصبی و بعد ضعف احساس می شود، ولی در عین حال کیفیات پوشیده ای که اهمیت زیادی دارند، به فعالیت می افتند و بالاخره تمام اعضا مواد خاص خود را برای نگهداری و تعادل محیط داخلی و قلب قربانی می کنند.

-دکتر کارلو آمریکایی در مورد فواید روزه می گوید:

روزه درمانی دراز مدت برای موارد زیر تجویز می شود:
۱- فشار خون زیاد،۲-تَصَلُّب شرائین که تازه آغاز شده،۳-گرفتگی مجاری خون و لنف،۴-آسم قلب،۵-آنژین قلبی،۶- سرطان خون،۷- امراض عصبی،۸-اختلالات دستگاه متابولیسم (چاقی، نِقرِس، ورم مفاصل، رماتیسم،۹-امراض کبد،۱۰- ورم کیسه صفرا،۱۱-امراض معده و روده،۱۲-یبوست مزمن،۱۳-ورم لوزه مزمن،۱۴-زکامهای حلق و بینی،۱۵-زکامهای نای و نایژه،۱۶-ناراحتی های کلیه و مثانه،۱۷-امراض زنان (تورم لگن خاصره، اختلالان قائدگی، نازایی، یائسگی)،۱۸- اگزما،۱۹-دمل،۲۰-کورک و کهیر،۲۱-امراض چشمی مثل آب سبز،۲۲-سر درد مزمن،۲۳-افسردگی،۲۴- ضعف جنسی،۲۵-هیجان شدید،۲۶-وسواس،۲۷- نوالژی، مخصوصاً میگران،۲۸- صعب العلاج،۲۹- سرطان قبل از آشکار شدن

البته مطالب زیادی درباره روزه چه در قرآن کریم و چه بزرگان علم نوشته و گفتند ولی بنده به همین اکتفا می کنم و دوست داشتم تا شما هم از این مطالب استفاده نماید .

به امید موفقیت در تمام روز ها و ماه های سال

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *