اعجاز قرآن کریم

Rate this post

دوست عزیز سلام درباره اعجاز قرآن مطالب و آیات زیادی وجود دارد که ثابت می کنند قرآن کاملترین کتای آسمانی می باشد و هر چه علم و دنیا گسترش پیدا می کنند هیچ وقت رنگ کهنگی نگرفته و نخواهد گرفت البته اگر آن را با دقت بخوانیم ،همچنین می تواند هم گمراه کننده و هدایت گر باشد در مورد معجزات قرآن صحبت زیاد می باشد و شاید در روزهای آینده بیشتر در این باره صحبت کنیم. بهر حال به اطلاع دوستان عزیز می رسان و کسانی که هک می دانند یادآوری می کنم :

دانشگاه هاروارد یکی از بهترین دانشگاه و بالاترین رتبه در بین تمام دانشگاه های جهان را دارد که در آمریکا و ایالت  ماسا چوست می باشد این دانشگاه پس از تحقیقاتی که روی زبانهای دنیا انجام داده، اعلام کرده که کاملترین زبان جهان زبان عربی است و بعد از اون هم زبان فرانسوی می باشد .

شاید به همین خاطر در کشور فرانسه همه زبان انگلیسی می دانند ولی وقتی با آنها انگلیسی صحبت کنی به زبان فرانسوی جواب می دهند و می گویند که زبان ما دومین زبان کامل دنیاست برو و زبان ما را هم یاد بگیر .

حالا می پردازیم به موضوع اصلی ما ، همه ما می دانیم اگر بخواهیم کاملترین زبان جهان ( عربی ) را با هر زبان دیگری ترجمه کنیم حتماً و یقیناً آن ترجمه کامل نخواهد بود و ممکن است دارای اشکالات باشد و ناقص است . به همین خاطر نماز و ريالران عربی است چون هیچ ترجمه ایی که بتواند معنی کامل آنها را بدهد، وجود ندارد. هر کس می تواند قرآن و حتی نماز را هم با هر زبانی بخواند ولی کامل نخواهد بود لااقل از نظر محتوایی، حالا چند کلمه و اصطلاح عربی را مرور می کنینم

بسمه الله الرحمن الرحیم : الله در این اصطلاح به چه معناست : خدا- خداوند- پروردگار- خالق – ذات وجود – وجود نهایت کمال و… همه اسماء خداوند در یک کلمه الله می باشد . این اسم ، اسم خاص است و به همین خاطر هیچ وقت و در هیچ جایی از قرآن با “الف و لام” نیامده است و اسامی خاص را نمی توان معنی کرد .

دوست عزیز این را می توانی از معلم ادبیات و فارسی سوال کنی یا از هر معلم زبان دیگر جهان سوال کنی که اسم خاص قابل ترجمه است ؟ یا خیر؟ قطعاً به شما می گویند که اسامی خاص قابل ترجمه نیستند .

مثال ساده فرض کنیم بقال سرکوچه شما اسمش حسن بود: حسن اسم عربی ست یا فارسی؟ خب عربی ست !! حالا اگر می خواهیم او را با ترجمه اسمش صدا بزنیم باید چی بگیم : زبیا!!! خوشکله !!! نیکو!! و … هرچی غیر از حسن او را صدا کگنیم با بطری نوشابه به کله ما می زند .به همین دلیل هرچی الله را ترجمه منیم معنی اصل الله را نمی دهد و حتماً از کلمه الله پایین تر است چون ما تنها یک وجه از آنرا معنی میکنیم .

کلمه بعدی الرحمن است ، ما آنرا بخشنده معنی می کنیم ولی شهید مطهری می گوید رحمن در فارسی هیچ ترجمه ایی ندارد چون از صفات الله است و لطف خداوندی و فیض الله است که مدام و بدون هیچ گونه تبعیضی به همه انسان ها می رسد اعم از مسلمان ، یهودی، کافر، هندی ، آفریقایی، آمریکایی و… به همه می رسد

و این یک اشتباه است که ماها فکر کنیم لطف و فیض خداوند مختص مسلمانان است و یا فقط مختص گروه خاصی باشد این فیض خداوندی برای همه انسان ها می باشد …..

مطالب بسیار می باشد و در روزهای آینده بیشتر درباره قرآن کریم این بزرگترین کتاب آسمانی صحبت می کنیم . موفق باشی .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *